در دنیای امروزی انجام هرکاری نیاز به داده‌ها و اطلاعات دارد و برنامه‌نویسی از این قائده مستثنی نیست. هنگامی که داده‌ها را در کامپیوتر خود ذخیره می‌کنیم، در واقع یک پایگاه داده شخصی برای خود ساخته‌ایم. بدین صورت پس از دسترسی به این اطلاعات از طریق پایگاه داده، یک سری فرآیند‌ها، عملگرها و دستوراتی لازم است که پلی بین ما و پایگاه داده برقرار شود. در واقع به یک زبان مشترک نیاز داریم که دستورات ما را برای پایگاه داده‌های کامپیوتری ترجمه کند و بالعکس. اگر با یک زبان واحد ارتباط بین انسان و پایگاه داده برقرار شود، در این صورت تمامی پایگاه‌های اطلاعاتی کامپیوتر با یکدیگر هماهنگ می­شوند. به تبع این یکپارچگی تمامی نرم‌افزار‌های ساخته شده به صورت واحد هماهنگ در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

پایگاه داده sql چیست

همانطور که گفته شد پایگاه داده برای ذخیره‌سازی اطلاعات به کار می‌رود. به بیانی دیگر مجموعه‌ای از داده‌ها که ساختاری با نظم دارند، پایگاه داده، دیتابیس یا بانک‌های اطلاعاتی نامیده می‌شوند. به منظور استفاده از این اطلاعات در سیستم‌های کامپیوتری، باید دیتا به صورت یک زبان قابل فهم برای کامپیوتر تعریف شود. به دلیل نیاز به اطلاعات مختلف در یک سازمان، داده‌ها را به فرم خاصی در سرور‌های سازمان ذخیره می‌کنیم. در واقع داده‌ها در ساختار­های از پیش تعیین شده‌ای قرار داده می‌شوند. این قالب‌های از پیش تعیین شده SQL , Non-SQL نام دارند. از این رو پایگاه داده‌های مختلفی وجود دارد که وظیفه‌ اصلی هرکدام مشابه با دیگری است و فقط در برخی جزئیات و امکانات با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از بهترین پایگاه‌های داده، SQL Server است.

نرم‌افزار‌های سازمانی عمدتاً از ساختار‌های داده‌ای SQL استفاده می‌کنند. ساختار SQL از چندین جدول یا همان Tableها تشکیل شده است و داده‌ها در داخل بخش‌های مختلف این جدول ذخیره می‌شوند. مزیت پایگاه داده SQL نسبت به دیگر پایگاه‌های داده، این است که SQL نسبت به چگونگی ذخیره‌سازی داده‌ها حساسیتی ندارد و تنها با نوع ساختار ذخیره ارتباط دارد.

اهمیت ساختار‌های SQL

به دلیل این که نرم‌افزار‌های سازمانی عمدتا در نسخه‌های اینترپرایز عرضه می‌شوند و نسخه‌های اینترپرایز نرم‌افزار‌های مختلف از ساختارهای SQL استفاده می‌کنند، برای برقراری ارتباط مناسب و سازمان یافته‌تر، از پایگاه‌های داده SQL استفاده می‌شود. پایگاه داده‌های مختلف با استفاده از ابزار‌های متنوع، برای گردآوری یک موضوع یا بیان ارتباط بین ‌آن‌ها به کار گرفته می‌شوند. پیش از رسیدن به این مرحله لازم است یک شخص که در واقع “مدیر پایگاه داده” نامیده می‌شود، اطلاعات و نحوه گردآوری دیتا را تعریف نماید. مدیر پایگاه داده با استفاده از ابزار DBMS با پایگاه داده ارتباط برقرار کرده و در اصطلاح می‌تواند صحبت کند. در سیستم DMBS از زبان SQL که یک استاندارد ANSI است، می‌توان مدیریت داده‌ها اعم از حذف و بروز رسانی را انجام داد.

انواع پایگاه‌های داده‌ای SQL

هر کدام از شرکت‌های مختلف پروتکل‌های گوناگونی از پایگاه‌ داده را ارائه کرده‌اند. این پروتکل‌های ارائه شده ویژگی‌های خاصی دارند، که هر شرکت با توجه به نیاز خود به این پایگاه اضافه می­کند. کار اصلی هر کدام که سازمان‌دهی به داده‌ها به منظور دسترسی ساده‌تر به آن‌ها است، مشابه دیگری می‌باشد. اگر مفهوم SQL را یک تلویزیون در نظر بگیریم، برند‌های مختلف ساخت وسایل دیجیتال وجود دارند که تلویزیون‌هایی با امکانات و ویژگی‌های خاصی را تولید می‌کنند. در واقع برند‌های مختلف همان شرکت‌ها و امکانات ارائه شده پروتکل‌های مختلف SQL هستند اما ماهیت خود تلویزیون دست‌خوش تغییر نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌ها تغییرات مورد نظر خود را بر روی SQL اعمال کرده و نسخه پایگاه داده خود روانه بازار می‌کنند. مانندOracle, Access, SQL, SQL Server، اما در این مورد کانسپت دیتابیس تغییر نکرده است و فقط زیر ساخت سیکوئلی پایگاه دچار دگرگونی شده است.

مزایای استفاده از زبان پایگاه داده Server SQL نسبت به دیگر کانتکور‌های پایگاه‌های داده

انتخاب یک پایگاه داده خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. با وجود کاربرد‌ها و ویژگی‌های دیگر زبان‌های پایگاه‌های داده‌ای، هم‌چنان Server SQL به دلیل ویژگی‌های خاص خود پرکاربرد‌ترین زبان پایگاه داده است. مزایای استفاده از این زبان عبارتند از:

  • این زبان بر اساس تبادل اطلاعات دو طرفه است و بر پایه پرس و جو می‌توان اطالاعات را دریافت کرد.
  • زبان Server SQL امکان کنترل بر تمام داده‌های جدول و داده قابلیت پشتیبانی از ANSI را دارد که به مدیریت صحیح و مناسب داده‌ها کمک شایانی می‌کند.
  • امکان انجام دستورات پیوسته توسط زبانServer SQL وجود دارد.
  • با استفاده ازServer SQL می‌توان بر محتوا و درخواست‌ها مدیریت داشت. به عنوان مثال می‌توان داده‌ها را به روز یا حذف کرد.
  • با استفاده از Server SQL امکان ساخت پایگاه‌های جدید وجود دارد و می‌توان داده‌های دیگری را به دیتابیس ساخته شده اضافه نمود.
  • در SQL Server برای مدیر یا هر کسی دیگری که دسترسی به پایگاه داده را داشته باشد، امکان شخصی‌سازی جدول‌ و نحوه دسترسی به آن‌ها، وجود دارد.

اطلاعات دوره SQL Server

با توجه به موارد ذکر شده، در برنامه‌نویسی تحت ویندوز یا تحت وب برنامه‌نویس با داده سر و کار دارد. نرم‌افزار‌های مختلف طراحی شده در پلتفرم‌های قبلی برای شروع کار خود نیاز به دریافت اطلاعات از یک پایگاه داده‌ای دارند. به عنوان مثال نرم‌افزار‌های حسابداری، نرم‌افزار‌های مدیریتی مانند مدریت هتل یا مدرسه و … اطلاعات کاربران خود را در پایگاه داده ثبت و ذخیره می‌کنند. ما در دوره SQL Server به داوطلبان شرکت‌کننده، صفر تا صد مفاهیم پایگاه داده آموزش می‌دهیم. دانش‌آموزان این دوره نحوه کار باMicrosoft SQL Server را به طور کامل فرا می‌گیرد. SQL Server یک پایگاه داده قدرتمند بوده و توسط شرکت مایکروسافت توسعه و تکامل یافته است. همچنین این پایگاه ضمن انجام خدمت رسانی به عنوان دیتابیس تجاری شده، به مدیریت اطلاعات هوشمند نیز می‌پردازد. فراگیران دوره SQL Server در مرکز نوآوری آپ پس از اتمام، توانایی دارند که با استفاد از مطالب آموخته شده در این دوره و مهارت‌های کسب شده در دوره­های قبلی، نرم‌افزار‌هایی را طراحی و تولید کنند که قابلیت پشتیبانی از پایگاه‌های داده‌ای را دارد.

 

Call Now Button